V žrelu kapitala
dokumentarni film
KINO
SREDA, 15. 11., ob 18.00
*vstop prost*
Film, ki razkriva zdravstveno in ekološko katastrofo v srednji Soški dolini, pokaže sprego kapitala in politike ter opozori na razdvojenost zdravstvene in tehniške stroke.
Dogodek v sklopu kampanje NAJ ANHOVO ZADIHA!, ki jo vodi Inštitut 8. marec.
Filmu bo sledil pogovor.
Slovenija / 2021 / 51 min
avtorica: Mojca Dumančič
Projekcija filma se bo odvrtela v sklopu kampanje NAJ ANHOVO ZADIHA!, ki jo vodi Inštitut 8. marec. S kampanijo si prizadevajo za ukinitev dvojnih standardov, ki veljajo za sosežigalnice, kakršna je cementarna Salonit Anhovo, in zaradi katerih so življenja prebivalcev srednjega Posočja tudi po prepovedi azbesta še vedno ogrožena, njihovo življenjsko okolje pa onesnaženo.
Po filmu bo sledil pogovor, ki ga bodo vodile Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, in domačinki ter aktivistki iz Kanala ob Soči Lucija Pascolat in Alenka Gololičič.
»Kapital je tu glaven. Oni diktirajo. Oni se nam smejejo. Mi lahko govorimo na televiziji, kar hočemo. Toda spremenilo se ne bo nič,« pravi eden od sogovornikov v dosjeju TV Slovenija z naslovom »V žrelu kapitala«.
Toda – ne. Tu smo, da razkrijemo zdravstveno in ekološko katastrofo v srednji Soški dolini, da pokažemo sprego kapitala in politike, da opozorimo na razdvojenost zdravstvene in tehniške stroke, poudarjajo avtorji dosjeja - novinarka Mojca Dumančič, snemalec Darko Humar, montažerka in realizatorka Lea Krmelj skupaj s sodelavci. Tri četrt stoletja je Salonit zastrupljal pljuča tisočih delavcev in okoliških prebivalcev s smrtonosnim azbestom, zatem s karcinogenim stirenom, že od osemdesetih let prejšnjega stoletja s sežiganjem odpadkov… V Salonitu, ki je zdaj v avstrijski in italijanski lasti, na leto sežgejo 109 tisoč ton odpadkov, 16 tisoč ton je nevarnih. In še več bi jih radi… Cementarna -sosežigalnica pa ima ohlapnejša merila kot specializirane sežigalnice! Proti temu je ostro protestiralo 600 zdravnikov iz vse Slovenije, prvič so se tako množično združili in dvignili glas. Zaradi rakotvornega azbesta – kljub temu, da je bil v proizvodnji ukinjen leta 1996 - ljudje v Soški dolini še vedno zbolevajo. Več kot 2.500 je tovarniških žrtev. Zdravstvena stroka ob tem glasno opozarja na dodatno tveganje zaradi cementarne-sosežigalnice. Salonitu v bran pa je stopila tehniška stroka skupaj z znano odvetniško družbo v Sloveniji. In politika? Ostaja na strani kapitala… Ta ima razpredene lovke tudi v lokalni skupnosti. Salonit v rokah drži vodarno za več kot 1.200 ljudi – povsem dotrajano, iz katere morajo vodo ob vsakem dežju prekuhavati. In lani je iz pip pritekel smrtonosni šest valentni krom iz Eternitove čistilne naprave… O vsej tej tragiki srednje Soške doline v dosjeju »V žrelu kapitala« z domačini, ki bijejo »ekološko soško fronto«, s predstavniki zdravstvene in tehniške stroke, z lastniki kapitala, z okoljskimi pobudami in lokalno skupnostjo. Le s politiki ne, ker pred kamero niso hoteli. Pomenljivo?